Galeria
Księga gości
Historia
Aktualności
Działalność DWDz
Propozycje programowe
Baza Placówki
Lokalizacja
Kontakt
Lokalizacja
Lokalizacja Domu Wczasów Dziecięcych

Placówka posiada długoletnie tradycje i swoimi korzeniami sięga do początków uzdrowiska. Mieści się na terenie pierwszej kolonii dziecięcej, tzw. Kolonii Lwowskiej, która powstała w 1889 roku. Usytuowana jest w pięknej krajobrazowo miejscowości województwa podkarpackiego, bardzo atrakcyjnej ze względu na znakomite walory lecznicze okolicy. Rymanów Zdrój, bo o nim mowa, jest uzdrowiskiem, leżącym w uroczej kotlinie Beskidu Niskiego, przez którą przepływa rzeka Tabor. Mocno przewietrzalna, świetnie nasłoneczniona, z unikalnym górsko-morskim klimatem miejscowość, posiada źródła wód mineralnych. Powietrze bardzo czyste, obfitujące w ozon, jod i brom, sprzyja kąpielom powietrznym. Pobyt w Rymanowie Zdroju wspomaga leczenie wielu chorób, a szczególnie chorób górnych dróg oddechowych, wieku dorastania, przemiany materii i układu wydalniczego.

Dom Wczasów jest usytuowany na uboczu, na skraju lasu, u stóp góry zwanej „Żabią”, w sąsiedztwie basenu kąpielowego i kortów tenisowych. W pobliżu znajduje się park zdrojowy, pijalnia wód mineralnych i kościół. Placówka posiada 2-hektarowy, ogrodzony teren z własnym boiskiem, placem zabaw i trasą saneczkową. W niedalekim sąsiedztwie znajduje się orczykowy wyciąg narciarski (350 m). Lasy porastające wzgórza otaczające uzdrowisko są pozostałością dawnej puszczy karpackiej. Spotyka się w nich ponadwiekowe drzewa, zaciszne uroczyska i piękne młodniki. W lasach przeważa drzewostan jodłowy z domieszką świerków, sosen i modrzewi, buków, grabów, jaworów i dębów. W okresie letnim, wśród gęstego poszycia, występuje mnóstwo jagód i grzybów. Poza bogatym światem roślinnym lasy stanowią ostoję dla zwierząt. Żyją tu jelenie, sarny, dziki, lisy, kuny, łasice, wiewiórki i zające. Trafiają się rysie i wilki. Spotyka się wiele gatunków ptaków. W dolinach potoków nie brak zaskrońców, traszek, salamander, jaszczurek. Występuje też mnóstwo gatunków motyli. W Rymanowie Zdroju biorą początek interesujące pod względem krajoznawczym i niezwykle malownicze szlaki turystyczne, np. na Wołtuszową, do Iwonicza Zdroju, do Klimkówki czy stary, średniowieczny szlak, do Jaślisk.

W pięknie utrzymanym parku zdrojowym przeważa drzewostan rodzimy. Nie brak jednak drzew, krzewów, bylin z innych stref klimatycznych.Strona głównaGaleriaKsięga gości